poniedziałek, 17 stycznia 2011

Kolczyk w języku

No to zaczynamy od języka. Miejsce na kolczyk dosyć popularne, nikogo raczej nie dziwi ani nie zaskakuje ;p 


Przekłucie każdego miejsca powinno odbywać się w warunkach sterylnych i higienicznych. Kolczyk przed przekłuciem musi zostać wysterylizowany, podobnie jak wszelkie narzędzia, którymi posługiwał się będzie piercemen. Do przekłuwania służą jednorazowe igły, „szczypce” podtrzymujące przekłuwany język i niekiedy koreczki z waty podtrzymujące igły. Piercemen powinien mieć jednorazowe rękawiczki i tylko w nich powinien dotykać przekłuwanego miejsca. Ważna jest również dezynfekcja naszego ucha/brwi/nosa/pępka/języka etc ;)

SPOSÓB PRZEKŁUWANIA: najlepiej zobaczyć na stronie Studia Dereniowa. Słownie? Tak więc:
1. Wyciągamy język
2. Język zostaje chwycony „szczypcami”
3. W otwór „szczypiec” zostaje wbita igła
4. Kolczyk zostaje włożony
5. Dolna kulka zostaje zakręcona 

CZAS GOJENIA: Opuchlizna na języku pojawia się zazwyczaj na drugi dzień po przekłuciu i utrzymuje około 3-4 dni. Pierwsze dwa dni są najgorsze, ciężko jest mówić, jeść, a nawet pić. Po dwóch tygodniach, kiedy opuchlizna zniknie całkowicie można zmienić kolczyk na krótszy. Natomiast okres całkowitego gojenia wynosi od 6 do 8 tygodni. Kolczyk nie może być usunięty przez pół roku, a najlepiej zostawić go w spokoju na okres 12 miesięcy na czas tzw. całkowitego „umocnienia” 

PIELĘGNACJA: Od samego początku o kolec w języku trzeba bardzo dbać. Wprawdzie ryzyko zakażenia jest minimalne, z uwagi na substancje w naszej ślinie, które zabijają bakterie, aczkolwiek lepiej dmuchać na zimne ;).
1. Pierwsze dni po przekłuciu najlepiej jeść małe i rozdrobnione porcje, a już na pewno w zupełności ograniczyć ostre jedzenie. 
2. Nie należy pić gorących napojów- kawa/herbata, ponieważ zwiększy to opuchliznę
3. Można za to bez przeszkód pić zimne napoje- dobrze by było, gdyby była to zwykła woda ( byleby nie przez słomkę).
4. Warto przygotować sobie rumianek i pić jego schłodzony wywar- zmniejszy to opuchliznę
5. Poza tym bardzo dobry rozwiązaniem są zwykłe kostki lodu, lub zamrożony rumianek w kostkach, które wkładamy do ust i pozwalamy się im rozpuścić ;). Również zmniejsza to opuchliznę
6. Usta płuczemy kilka razy dziennie roztworem soli morskiej- przez około 30-60sek.
7. Do płukania możemy stosować również rumianek lub bardzo dobre środki bakteriobójcze i zmniejszające opuchliznę: BIOTENE(z tego co wiem, chyba nie jest dostępny w Polsce :() oraz CORSODYL( to można dostać bez przeszkód)
8. Poza tym łagodnie masujemy język (rano i wieczorem) miękką szczoteczką do zębów

ABY ZAPOBIEC INFEKCJI: Jak już mówiłam ryzyko zakażenia jest minimalne, ale zawsze jest. Dlatego aby jeszcze bardziej je ograniczyć:
1. Unikaj kontaktów oralnych, co najmniej 4 tygodnie ( żadnego całowania z języczkiem i seksu oralnego ;()
2. Nie baw się piercingiem na zewnątrz jamy ustnej przez co najmniej miesiąc.
3. Ogranicz spożywanie ciepłych napojów, alkoholu ;( i tytoniu ;( przez pierwszy tydzień po przekłuciu.
4. W okresie gojenia nie baw się piercingiem- również wlicza się w to łapanie kolca ustami, uderzanie nim o zęby itd.- zwiększy to jedynie opuchliznę.
5. Lepiej otworzyć usta żeby zaprezentować biżuterię niż wystawiać język
W okresie gojenia może pojawić się biaława wydzielina- nie powinno Cię to niepokoić-są to martw komórki, które wydostają się na zewnątrz. Również mrowienie na języku nie powinno być powodem Twoich rozterek. Jeżeli natomiast wydzielina stanie się żołta lub zielona, natychmiast skontaktuj się z lekarzem!!!


Na początku w język zostaje włożona sztanga, dłuższa niż potrzebna, z uwagi na opuchliznę, która raczej na pewno się pojawi. Po dwóch tygodniach sztangę można zmienić na krótszą. 
Są różne typy kolców w języku. Przedstawiam poniżej parę z nich:

STANDARD TONGUE:


DOUBLE TOUNGE:


HORIZONTAL TOUNGE:


VENOM:


TONGUE RELATED:


Koszt przekłucia języka waha się w granicach 100-160 zł.

A ktoś z Was ma może kolczyk w języku albo zamierza sobie zrobić? 

5 komentarzy:

  1. Miałam kiedyś 4 dziurki w lewym uchu, za czasów gimnazjalnych, natomiast z wiekiem znudziło mi się to kompletnie ;> tatuaże są fajniejsze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Podoba mi się kilka kolczyków w języku (tak jak na rysunku drugim), ale sama bym sobie nie zrobiła. Bez obrazy dla Newtona, ale jakoś mi się to z lodziarami kojarzy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja miałam kolczyka i tęsknie za tymi czasami :p Ogólnie teraz na taki chardcor bym się nie zdecydowała jak kiedyś kiedy to koleżanka przekuła mi język.:]

    OdpowiedzUsuń
  4. W języku, słyszałem że są bardzo szkodliwe jeżeli chodzi o zęby i szkliwo.

    OdpowiedzUsuń
  5. Mam trochę kolczyków w tym jeden w języku standardowy i odpukać goją nieźle... Najgorszy ból to ... Brak fajek i coli - totalny odwyk 😅

    OdpowiedzUsuń